Ta cenna przestrzeń może stać się namiastką ogrodu w środku miasta. Co zrobić, by czuć się na nim komfortowo? Zobacz nasze pomysły na balkonowe aranżacje.

Zdjęcie

Klka rodzajów donic i kolorowe kwiaty oraz hamak nadadzą balkonowi charakteru /©123RF/PICSEL
Klka rodzajów donic i kolorowe kwiaty oraz hamak nadadzą balkonowi charakteru
/©123RF/PICSEL

Starannie zaaranżowany balkon lub taras może przez parę najprzyjemniejszych miesięcy w roku pełnić kilka funkcji - być strefą wypoczynkową, minijadalnią i idealnym miejscem na przydomowy zielnik, który wzbogaci twoją kuchnię. Najważniejsze jest, by potraktować balkon z takim samym zaangażowaniem jak całe mieszkanie.

Dwa najpopularniejsze balkonowe style to romantyczno-rustykalny i nowoczesny. W obu przypadkach ważne jest wybranie sprzętów, które nie tylko będą cieszyć oko, ale okażą się również wygodne. Warto pomyśleć o tym, jak będziesz przechowywać meble podczas chłodniejszych pór roku, a także jak zniosą wilgoć, zmiany temperatur i ekspozycję na słońce. Warto wziąć pod uwagę ich wytrzymałość, bo niska cena może oznaczać, że meble szybko się zniszczą.

Reklama

Dobierz też wielkość mebli do przestrzeni, którą masz do dyspozycji - zbyt duże niepotrzebnie zagracą balkon, a tego efektu musimy uniknąć. Doskonale jest, jeśli masz możliwość doprowadzenia na balkon źródła energii - dzięki temu zainstalujesz na nim oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Zdjęcie

Loggia pozwala na wyjątkowo ciekawe aranżacje, ponieważ dysponujesz także bocznymi powierzchniami. Idealnie nadają się do uprawiania roślin pnących, np. clematisu. /©123RF/PICSEL
Loggia pozwala na wyjątkowo ciekawe aranżacje, ponieważ dysponujesz także bocznymi powierzchniami. Idealnie nadają się do uprawiania roślin pnących, np. clematisu.
/©123RF/PICSEL

Jeśli to niemożliwe, do wyboru masz piękne lampiony albo lampy LED zasilane energią słoneczną. Balkonowe rośliny to wyzwanie dla twojej fantazji i zdolności ogrodniczych. W przypadku większej powierzchni wciąż modne są i ładnie się prezentują np. iglaste drzewka. Swoich zwolenników mają też prywatne miniogródki. Cierpliwość się opłaci - na balkonie możesz nawet wyhodować garść truskawek lub własne pomidory.

Zdjęcie

Urządzenie werandy w bieli i szarościach wymaga konsekwencji /©123RF/PICSEL
Urządzenie werandy w bieli i szarościach wymaga konsekwencji
/©123RF/PICSEL

Maja Handke

GRAZIA 5/2017

Artykuł pochodzi z kategorii: Styl życia

Grazia

Zobacz również

  • Na ratunek suchej skórze

    W marzeniach jędrna i świetlista, w rzeczywistości – napięta, matowa i z widocznymi zmarszczkami. O tym, w jakie preparaty i zabiegi najlepiej inwestować, by przynieść ulgę suchej skórze,... więcej