Jak farbować siwe włosy? Jaki odcień wybrać, jak przedłużyć jego trwałość? A może dumnie nosić zadbaną, ale naturalną w kolorze fryzurę? Zapytałam specjalistów o najnowsze trendy.

Zdjęcie

Helen Mirren /Getty Images
Helen Mirren
/Getty Images

Konieczność systematycznego farbowania włosów, a przynajmniej odrostów, to zmora wielu kobiet, których włosy zaczęły siwieć. Są wśród nich czterdziestolatki, panie dojrzałe, ale też młode, dwudziestoparoletnie dziewczyny. Źródłem tego utrapienia jest stopniowa utrata pigmentu. "Wiąże się ona z niedoborem enzymów melanogenezy. Zwiększa się za to stężenie we włosach związku H2O2. W rezultacie tracą one kolor, a ich komórki zostają uszkodzone", wyjaśnia trycholog Anna Kuznetsova (Klinika Dr Beata Dethloff).

Ekspertka dodaje, że siwienie, uważane za jeden z objawów starzenia się, jest naturalnym procesem występującym po 20. roku życia u Europejczyków, ale zdarza się, że rozpoczyna się przedwcześnie i jest objawem chorób autoimmunologicznych. Czynnikiem, który ma również duży wpływ na siwienie, może być silny stres, będący czasem przyczyną niemal natychmiastowego osiwienia. Inaczej wygąda siwienie na jasnych, a inaczej na ciemnych włosach. "W przypadku ciemnych włosów nawet pojedyncze siwe włosy rzucają się w oczy z powodu kontrastu kolorystycznego, poza tym często wyróżniają się, ponieważ są nienaturalnie sztywne i odstają od reszty", mówi fryzjer Piotr Wasiński, ekspert marki Nivea.

Reklama

Natomiast zarówno w przypadku ciemnych, jak i jasnych włosów proces ten ma zazwyczaj podobny przebieg. Siwe włosy najpierw pojawiają się na skroniach, następnie na czubku głowy, a potem na pozostałym jej obszarze. "W ostatniej kolejności siwieją włosy na potylicy, czyli z tyłu głowy", wyjaśnia Anna Kuznetsova.

Cofnąć czas

Nie ma niestety magicznej mikstury, która sprawi, że siwizna zniknie z twojej głowy. Można jednak opóźnić jej pojawienie się dzięki odpowiedniej suplementacji. Trycholog Anna Kuznetsova przygotowała dla nas listę suplementów polecanych jako profilaktyka siwienia. Na czele plasuje się L-metionina (500 mg dziennie), ponieważ eksperymenty laboratoryjne wskazują, że zatrzymuje ona proces siwienia. Poza tym pomocna może okazać się L-tyrozyna (1500 mg dziennie), a także melatonina (3-10 mg dziennie), witamina B-kompleks oraz preparaty miedzi, cynku, magnezu i manganu. Dobre na wszystko antyoksydanty również należą do składników wskazanych, jeśli chcesz opóźnić siwienie. Polecane są razem z kwasem liponowym, kwasami tłuszczowymi omega-3, kurkuminą i zieloną herbatą.

Kiedy w końcu pojawiają się siwe włosy, Polki zazwyczaj od razu sięgają po środek zaradczy w postaci farby. Jak dobierają ją specjaliści? "Bardzo ważne w farbowaniu siwych włosów jest określenie udziału siwizny, ponieważ nie wszystkie produkty pokrywają ją w 100 proc. Zwykle stosuje sie połączenie farby w kolorze naturalnym z farbą w kolorze żądanym w proporcjach 2:1 lub 1:1 w zależności od ilości włosów siwych", uważa fryzjerka Anna Karampotis (Trendy Hair Fashion w Bielsku-Białej).

Piotr Wasiński dodaje: "W przypadku brunetek, jeśli siwizna obejmuje 1/4, 1/3 wszystkich włosów, z reguły do jej pokrycia wystarczy toner, a jeśli jest ich połowa lub więcej, trzeba zastosować klasyczną farbę". Pozostaje jeszcze pytanie - jaki kolor chcę mieć na głowie, jeśli już farbuję włosy? Odejść od naturalnego czy przy nim pozostać?

Kolorystyczne wybory

Eksperci sceptycznie podchodzą do radykalnej zmiany kolorystyki. "To bardzo indywidualna sprawa, a dobierając kolor włosów, należy wziąć pod uwagę także koloryt skóry i oprawę oczu. Bardzo ważny jest kolor brwi. Nie powinny kontrastować nienaturalnie z włosami", uważa Piotr Wasiński. Z kolei Anna Karampotis podkreśla, że z wiekiem dobrze jest stawiać na jaśniejsze odcienie: "Powinno się odchodzić od bardzo ciemnych włosów. W żadnym wypadku nie polecam czarnego koloru włosów, który przy karnacji Polek nie wygląda naturalnie. Szczególnie ważne jest rozświetlenie włosów okalających twarz, bo to sprawia, że lepiej wyglądamy. Włosy działają jak makijaż".

Przy farbowaniu na jasne kolory znaczenie ma również odpowiednie dobranie tonerów: "Świetnie sprawdzają się świeże odcienie, takie jak karmelowy, truskawkowy, liliowy, piaskowy czy lodowy. Możemy je również ze sobą łączyć", wyjaśnia Anna Karampotis. Odsunąć w czasie farbowanie można też dzięki coraz popularniejszym sprejom do koloryzowania odrostów. Piotr Wasiński zaznacza, że na końcowy efekt kolosalny wpływ ma pielęgnacja: "Odpowiednie dobranie szamponu i prawidłowe użycie odżywki bądź maski decyduje o tym, jak włosy poddadzą się stylizacji". Wskazane są kosmetyki przeznaczone dla włosów farbowanych, regenerujące i nawilżające oraz, koniecznie, odżywki.

Siwe jest piękne

W opozycji do farbowania mamy ciekawy trend, przede wszystkim wśród młodych kobiet, polegający na farbowaniu włosów na siwy, a właściwie szaro-srebrzysty kolor. Takie właśnie fryzury wywołały wiele szumu wokół Lady Gagi, Rihanny czy Polek - Patrycji Kazadi i Margaret. "Siwe" farbowanie jest elementem mody na oryginalną koloryzację obok takich kolorów jak granat, fiolet czy najpopularniejszy róż. Fakt, że sięgają po niego przede wszystkim młode osoby, a o wiele rzadziej trzydziesto-, czterdziestoletnie, wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, przy ich idealnej skórze siwy kolor nie budzi skojarzeń ze starzeniem, pod drugie, taka zmiana wymaga sporej odwagi, a łatwiej o taką na studiach niż kiedy jest się statecznym pracownikiem korporacji. Warto wiedzieć, że przygotowanie takiej siwizny wymaga maksymalnego odbarwienia. Godna uwagi jest moda na dumne prezentowanie siwizny przez zadbane dojrzałe kobiety.

Aktorki Helen Mirren i Beata Tyszkiewicz, modelki Carmen Dell’Orrefice i Helena Norowicz mają piękne siwe włosy. Udowadniają, że nie musisz stosować farby, by świetnie się prezentować. W ich wydaniu to pokaz silnej kobiecości, atrakcyjnej niezależnie od wieku. "Zawsze z przyjemnością obserwuję dojrzałe kobiety ze świetnie ułożonymi, zdrowymi siwymi włosami", przyznaje Piotr Wasiński. "Kiedyś widywałem je głównie w czasie podróży na południe Europy. Teraz coraz częściej także na polskich ulicach". Ta perfekcyjna siwizna na siwych już włosach wymaga najczęściej zostosowania środków, które neutralizują ciepłe (czyli żółte) refleksy, ale efekt jest nieprzeciętny. I przekonujący!

Maja Handke

GRAZIA 4/2017Artykuł pochodzi z kategorii: Uroda

Zobacz również

  • Blond: Jasny ideał

    Najmodniejsze blondy tego sezonu to te najjaśniejsze, inspirowane kolorem włosów Skandynawów i małych dzieci. Dzięki nowoczesnym sposobom farbowania są piękniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. więcej