W sumie ludzkość ma na ich punkcie bzika. Mężczyźni je uwielbiają, kobiety bywają z nich dumne, ale też wynajdują w swoich piersiach mnóstwo mniej lub bardziej prawdziwych wad. Ze specjalistami rozmawialiśmy o tym, co współczesne kobiety mogą zrobić dla swojego biustu i... samopoczucia.

Zdjęcie

Nie daj się zwariować, ale jeśli marzysz o jeszcze fajniejszym biuście, spełnij to marzenie. /©123RF/PICSEL
Nie daj się zwariować, ale jeśli marzysz o jeszcze fajniejszym biuście, spełnij to marzenie.
/©123RF/PICSEL

To, jak odbierasz swój biust, jest wyjątkowo indywidualną i delikatną sprawą. Każda kobieta ma wobec swoich piersi inne oczekiwania, a określenia "duże" albo "małe" są, jak zgodnie przyznają lekarze medycyny estetycznej, względnymi pojęciami. Bardzo różnie podchodzimy też do jego niedoskonałości i reagujemy na naturalne, będące konsekwencją upływu czasu lub innych czynników zmiany.

Jędrność w pakiecie

Co najczęściej nam przeszkadza? "Pacjentki mogę podzielić na trzy grupy. Te, których piersi się zmieniły, najczęściej po ciąży i okresie karmienia: utraciły jędrność, skóra stała się mniej napięta lub pojawiły się rozstępy. Druga grupa to kobiety uważające swoje piersi za zbyt małe i trzecia, która chce zmniejszenia biustu", wyjaśnia dr Krzysztof Miracki, lekarz medycyny estetycznej. Aby poprawić wygląd biustu pacjentek z pierwszej grupy, stosuje się zabiegi stymulujące tkanki do regeneracji, przebudowy i spowolnienia procesu starzenia. Wybór jest spory.

Reklama

"Warto zacząć od ujędrniania za pomocą masażu stymulującego skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Tu wskazana jest endermologia LPG", radzi dr Miracki. "Zabieg polega na zasysaniu skóry specjalną, przeznaczoną do masażu piersi głowicą Endermolift. Masaże wykonywane tą metodą ujędrnią skórę i poprawią jej jakość, a nawet znacznie zmniejszą widoczność ewentualnych rozstępów.

rzy niewielkich piersiach dzięki endermologii możliwe jest też uzyskanie efektu liftingu". Stosuje się także lasery, np. laser frakcyjny Icon 1540. Zabiegi z użyciem lasera umożliwiają namnażanie włókien kolagenowych i przebudowę tkanek, co zapewnia ujędrnianie. Najskuteczniejsze jest łączenie obu metod w terapię skojarzoną. Zaleca się np. 10 zabiegów endermologii (1-2 tygodniowo, koszt serii to 1100 zł) oraz 3-5 zabiegów laserem (raz w miesiącu, trzy zabiegi kosztują 3700 zł).

"Inna wersja kuracji polega na zastąpieniu zabiegów laserowych zabiegami z użyciem fali radiowej, wykonywanych np. za pomocą urządzenia Accent. Wykonuje się je raz na tydzień, ale w przeciwieństwie do zabiegów laserowych nie wymagają rekonwalescencji. Seria sześciu takich zabiegów to koszt ok. 2400 zł", mówi dr Miracki. Najlepszy efekt końcowy uzyskujemy, uzupełniając kurację podaniem osocza bogatopłytkowego, wyizolowanego z krwi pacjentki. Ta procedura wspomaga procesy naprawcze tkanek. "W przypadku tego zabiegu bardzo ważny jest sposób pozyskiwania osocza, które następnie zostaje podane metodą mezoterapii. W naszej klinice stosuję system HD PRP Magellan, który pozwala na uzyskanie preparatu o bardzo wysokim stężeniu, gwarantującym pełną skuteczność zabiegu już przy jednorazowym podaniu".

Cud przeniesienia

Zarówno kiedy chcesz wymodelować kształt piersi, jak też wtedy, gdy chcesz je powiększyć, lekarz może zaproponować zabieg polegający na zwiększeniu objętości piersi poprzez reimplantację własnych komórek tłuszczowych. Dodatkową korzyścią może być dla niektórych pacjentek możliwość wyszczuplenia brzucha czy ud, bo z tych okolic najczęściej lekarz pobiera tłuszcz. Do pobrania komórek tłuszczowych stosuje się liposukcję wspomaganą ultradźwiękami (Vaser) lub tzw. liposukcję wodną (Body Jet). Odpowiednio wyseparowane komórki tłuszczowe podaje się następnie do piersi. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet kilka lat, a koszt wynosi ok. 10 tys. zł.

Zaletą tej metody jest krótki okres rekonwalescencji. Pacjentka nosi ubranie uciskowe wspomagające prawidłowe gojenie okolic pozabiegowych. Po zabiegu należy wstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej przez miesiąc. Sam zabieg trwa ok. 3 godzin i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Najbardziej spektakularny efekt powiększenia dają oczywiście implanty. Na szczęście te współczesne mają anatomiczny kształt i efekt końcowy nie ma nic wspólnego z karykaturalnymi "piłkami", które fundowały sobie niektóre kobiety w przeszłości. "Piersi z dobrze dobranymi implantami wyglądają bardzo naturalnie i takie są też w dotyku.

Należy jednak pamiętać, że jest to procedura operacyjna", wyjaśnia dr Miracki. Po operacji pacjentkę czeka rekonwalescencja i dolegliwości bólowe. Koszt zabiegu waha się od 12 do 18 tys. zł w zależności od rodzaju implantów. Górna półka to wypełnione silikonowym żelem implanty firmy Mentor. Lekarze często odpowiadają w gabinetach na pytanie, co z ewentualną ciążą i laktacją. Teoretycznie posiadaczki implantów mogą karmić dziecko piersią, czasem jednak wykonanie cięcia wokół brodawki może doprowadzić do mikrouszkodzeń, które to uniemożliwiają.

Okazuje się, że operacja zmniejszenia piersi jest poważniejszym i droższym zabiegiem niż ich powiększenie (koszt to ok. 16-20 tys.). Wykonanie go jest jednak bardzo ważne dla kobiet, u których zbyt obfite piersi powodują np. bóle kręgosłupa. Ten zabieg wiąże się z dość długim procesem rekonwalescencji i pozostawia spore blizny.

Zadania domowe

Wiele dla wyglądu biustu możemy zdziałać również i w domu. O poradę zapytałam dr n. med. Joannę Kuschill-Dziurdę z Instytutu Medycyny Estetycznej Medestetis. Najprostszy, choć dla niektórych wymagający dużego samozaparcia zabieg to naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą, dzięki którym pobudzamy krążenie. "Wskazany jest też codzienny masaż skóry piersi", mówi lekarka.

Co ciekawe, mnóstwo kobiet regularnie wsmarowujących w ciało balsamy właśnie piersi pomija, a warto o nich pamiętać. Najlepiej wybierać preparaty, w których składzie znajdują się wyciągi z alg, witamina C i B5, cynk, magnez oraz krzem. "Korzystne jest także używanie pilingów gruboziarnistych, ale nie częściej niż 1-2 razy na tydzień. Namawiam też do noszenia stanika - koniecznie dobrze dobranego, bo zły dla biustu będzie zarówno zbyt luźny, jak i za bardzo obcisły. A jeśli ćwiczysz lub biegasz, koniecznie używaj stanika sportowego", mówi dr Kuschill-Dziurda.

Na wygląd piersi wpłynie również sport. Najlepsze dyscypliny to pływanie, ćwiczenia fitness oraz taniec. Nie bez znaczenia (tak, znów to samo...) jest zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w składniki mineralne, witaminy i wartościowe kwasy tłuszczowe. Pamiętaj też, że twój biust nie znosi zarówno nagłego przybierania na wadze, jak i jej gwałtownej utraty. Oczywiście nie zapominaj także o samobadaniu piersi - przynajmniej raz w miesiącu, oraz badaniu USG - raz do roku. Nasza ekspertka odradza opalanie piersi i dekoltu, namawia też, by unikać sauny i gorących kąpieli. A my przekonujemy: nie daj się zwariować, ale jeśli marzysz o jeszcze fajniejszym biuście, spełnij to marzenie. Zrób to dla siebie!

Maja Handke

GRAZIA 5/2017


Artykuł pochodzi z kategorii: Uroda

Grazia

Zobacz również

  • Sztuka umiaru

    Guru wszystkich przedsiębiorców Mark Zuckerberg paraduje stale w szarym T-shircie i dżinsach, Beyoncé przekonuje, że nie kupuje biżuterii, a Hanna Lis chwali espadryle za 60 zł. Oszczędne życie... więcej